1. Haberler
  2. Gündem
  3. Konak Belediye Meclisi’nden doğalgaz için oybirliği

Konak Belediye Meclisi’nden doğalgaz için oybirliği

featured
konak-belediye-meclisinden-dogalgaz-icin-oybirligi.jpg
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Meclisin çok önemli bir karar aldığını ifade eden Başkan Mutlu, “Gültepe’nin tamamını bildirdik ve orada doğalgaz için hiçbir ayrım yapmadık. Taahhüdü de veriyoruz. En kısa zamanda, Konak’ta yaşayan herkesin doğalgaza kavuşmasını istiyoruz” dedi. Kentsel dönüşümün ilk icraatı için de tarih veren Başkan Mutlu, bir sene içinde parselasyon planlarını bitirmeyi hedeflediklerini belirtti ve ilk icraat için önümüzdeki yılın eylül ayını işaret etti.

Konak Belediye Meclisi ayın ikinci oturumunda planları bitmiş mahallelerin doğalgaz sorunlarına yönelik çalışmalar yapılması; Gültepe, Gürçeşme ve Beştepeler bölgelerinde İzmirgaz Doğalgaz Dağıtım A.Ş. ile koordineli bir şekilde gerekli teknik çalışmaların yapılarak vatandaşların doğalgaz taleplerinin karşılanmasına yönelik gerekli taahhüt ve izinlerin verilmesi önergeleri hakkında komisyonlardan gelen raporları oybirliğiyle kabul etti. 1 Temmuz tarihli meclis toplantısında Konak Belediye Başkanı Nilüfer Çınarlı Mutlu’nun da ricasıyla acil kaydıyla İmar, Hukuk, Plan ve Bütçe ile Dirençli Kentler ve Kentsel Yenileme komisyonlarına gönderilen önergeler hızla ikinci oturuma yetiştirildi. Komisyonlardan oybirliğiyle gelen önergeler, meclisten de oybirliğiyle geçti. Yapılacak çalışmalar hakkında bilgi notlarını aktaran Başkan Mutlu, önümüzdeki yılın eylül ayında ilk icraatı gerçekleştireceklerinin de müjdesini verdi.

İlk icraat önümüzdeki yıl eylülde

Başkan Mutlu, parselasyon planlarıyla ilgili çalışmayı hızla başlattıklarını, önümüzdeki yıl haziran ayına kadar bitirmeyi planladıklarını söyledi. Takip eden eylül ayında ise ilk icraatlarına başlamayı hedeflediklerini açıklayan Başkan Mutlu şöyle konuştu:

“Şu an planları yapılan Gültepe, Gürçeşme ve Beşetepeler’in hiçbirinin parselasyon planı yapılmamış. Beşteperler’de sadece iki adanın parselasyon planı bir harita mühendisliği firmasına verilmiş, diğer taraflarda parselasyon başlamamıştı. Biz hızlıca çalışmaları başlattık. Hatta bugün, buraya gelmeden önce yaptığımız toplantıda bunu görüştük. Tarih vermeyi sevmem ama bir aksilik olmazsa seneye eylülde biz ilk icraatımıza başlıyoruz.  Bu sene temmuzdayız, seneye hazirana kadar tüm parselasyon planlarını bitirmeyi ve bu arada uluslararası kredileri de almayı hedefliyoruz. Haziranla eylül arasında da imar durumunu verebilir hale geldiğimiz için imar durumunu alarak yatırımcıların mimari projelerini ve diğer projeleri hazırlayıp ruhsatı alıp eylül gibi de buna başlanmasını amaçlıyoruz. Gecikme istemiyoruz.”

“Bütün isteğimiz kentsel dönüşümün bir an önce yapılması”

Başkan Mutlu eşit yurttaşlık vurgusu yaptığı konuşmasının devamında, “Buradaki bütün isteğimiz kentsel dönüşümün bir an önce yapılması. Bu hem partimin Genel Merkezine benim kişisel olarak mesleğimden kaynaklanan bir sözüm, hem de eşit yurttaşlık diye yola çıktık ve eşit yurttaşlıkta herkesin bütün sosyal donatı alanlarına sahip olarak sağlıklı, güvenli yapılarda yaşama hakkı var. Bu hak için biz elimizden geleni yapacağız” ifadelerini kullandı.

“Konak’ta yaşayan herkesin doğalgaza kavuşmasını istiyoruz”

Konak Belediye Meclisi’nin oybirliğiyle çok önemli bir karar aldığına dikkat çeken Başkan Mutlu, mevcut planları koruduklarını, parselasyonu da bu planlar üzerinden yaptıklarını hatırlatan Başkan Mutlu, sözlerini şöyle tamamladı:

“Hiç kimse, ne Gültepe ne Gürçeşme ne Beştepeler, bu dönüşümün dışında değil. Gültepe’nin tamamını bildirdik ve orada doğalgaz için hiçbir ayrım yapmadık. Diğerlerinde bazı yollar kararı alınıyor. Gültepe’de DSİ’nin bir çekincesi var. Ama DSİ ile de Büyükşehir’le de görüşülüyor. Gültepe planları onaylandıktan sonra DSİ orada geniş bir alanı su havzası ilan etmiş ve oraya yapı yasağı getirmiş. DSİ’nin yasağı üzerine bu konuda çekinceli davranmış. DSİ’yle hızlıca görüşüldü, kaldırılması ya da daraltılması için görüşler var. Biliyorsunuz ki biz planları değiştirmekten yana değiliz. Sadece kentsel dönüşüm aşamasına geçtiğimizde, çözemediğimiz çok küçük yerler olursa, orada plan notlarıyla müdahale edeceğiz. Ama asıl olan, her üç bölgede de mevcut planları koruduk. Parselasyon planlarını da mevcut planlar üzerinden yapıyoruz. Taahhüdü de veriyoruz. En kısa zamanda, Konak’ta yaşayan herkesin doğalgaza kavuşmasını istiyoruz.” 

Konak Belediye Meclisi’nde hız dönemi

Dilek ve öneriler kısmında meclis üyelerinden gelen soruları yanıtlayan Başkan Mutlu, komisyonları hızlı çalışmaya davet ederek, “Herkesi sorumluluğa davet edelim. Pazartesiden itibaren komisyonlar düzenli toplansın ve bir sonraki meclise hep birlikte “bekleyen önergeler” diye bir madde yazdırmayalım. Hiçbir önerge beklemesin, olumlu ya da olumsuz onları karara bağlayalım, hızlıca. Herkes bu hızı yapabilecek, bu kararları alabilecek yeterlilikte” dedi.

Planlara mevcut haliyle devam

EXPO alanıyla ilgili soruları da yanıtlayan Başkan Mutlu, EXPO alanının yanlış olduğuna dair sözlere katılmadığını ifade etti ve şunları söyledi:

“Ben bu dönüşüm alanlarının uluslararası organizasyonların tetiklediğini ve belli bir amaç uğruna, amacı baz alarak bu dönüşümün başarılmasında kaldıraç rolü olduğuna inanıyorum. EXPO alanı yanlıştı, sözüne katılmıyorum. Bir plan değişikliği yapılmadığı için şu an hala planda EXPO alanı. Biz de bütün parselasyon planlarını yaparken o bölgeyi o şekilde kabul ediyoruz ve plandaki mevcut haliyle devam ediyoruz. Bizim için değişen bir şey yok, değişiklik olursa onu da tabii ki dikkate alacağız.”

Kreş müjdesi

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Konak Belediyesi’ne olan desteğinden ötürü teşekkür eden Başkan Mutlu, kreş müjdesi verdi ve, “İzmir Büyükşehir Belediyesi bizi çok güzel destekliyor. Bize haziran sonuna kadar demişlerdi, hakikaten haziran sonuna kadar 20 milyon aktardılar.  Temmuz ayından itibaren hakedişlerimiz düzenli olarak ödenecek. Onlara da bu sıkışıklıktaki destekleri için teşekkür ediyorum. Alınan araziler de Büyükşehir’in gündeminde. Pazartesi o da görüşülecek. O konuyu da unutmadık. Biz zaten Konak olarak son derece arazi yoksunu bir belediyeyiz. Merak etmeyin, biz de arazilerimizi istiyoruz. Zaten Büyükşehir bu konuda da yine bizi destekliyor. Mevcut kreşleri alalım biz değerlendirelim dedik. Büyükşehir Belediye Meclisi’nden geçti bize geliyor. Eski masal evleri bizim kreşimiz olacak” diye konuştu.

M. Yüce Sonkurt Parkı Konak Belediyesi’ne geçiyor

Başkan Mutlu, İzmir Büyükşehir Belediyesi M. Yüce Sonkurt Parkı’nın Konak Belediyesi’ne verilmesini talep ettiklerini ve olumlu yanıt aldıklarını da dile getirdi. Parkın daha aktif kullanılacak bir hale getirileceğini dile getiren Başkan Mutlu, “Murat Reis Camii’nin altında Büyükşehir Belediyesi’nin muhteşem bir parkı var. O park çevrede yaşayanlar tarafından çok kullanılmıyor. O parkı da istedik, onu da bize verdiler. Artık kocaman bir parkımız var. İçinde yeni bir kafemiz olacak, çocuk oyun alanları genişleyecek,  piknik masaları gelecek. Etkinliklerimizle de çok daha aktif kullanılacak. Buradan Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür etmek istiyorum” ifadelerini kullandı.

Destek çağrısı

Muhalefet gruplarına seslenen Başkan Mutlu, Basmane’deki yeni bina inşaatı yanında kalan vergi dairesi arazisinin belediyeye devriyle ilgili destek isteyerek, “Biz vergi dairesi arazisini istiyoruz. Orada o inşaatı yapmaları dahil her şey çok zor. Çok sıkışmış bir alanda, biz de inşaata başladık, dönecek yerleri yok. Onu da bizlere verirlerse muhteşem olur. Bunun için görüşmeye, sizlerin desteğiyle hazırız” dedi.

Daha güzel bir Konak için

Konak Belediye Başkanı Nilüfer Çınarlı Mutlu,  peş peşe açılışları gerçekleşen İş’te Konak Personel istihdam Ofisi ve Mutluluk Kahvesi hakkında bilgi verdi. Başkan Mutlu, hafta sonu düzenlenecek Çocuk Şenliğine meclis üyelerini davet ederek, “Bu cumartesi ve pazar günleri, hiç çocuk parkı olmayan mahallelerimize gidiyoruz. Kentsel dönüşümle birlikte oralarda çocuk oyun parkları ve alanları olacak ama bu sırada çocuklarımız için ne yapabiliriz, dedik. Sokakları oyun alanına dönüştürüyoruz. Cumartesi 1. Kadriye Mahallesi’nde olacağız. Eski sokak oyunlarımızı da dahil ederek çocuklarımıza keyifli birer gün yaşatacağız. Bundan sonra da özellikle ilk 100 günde tamamlamayı çok istediğimiz projelerimiz var. Onları da önümüzdeki haftadan itibaren açmaya devam edeceğiz. Daha farklı, daha güzel, hepimizin mutlu olduğu bir Konak için çalışmaya devam ediyoruz” sözleriyle konuşmasını tamamladı.  

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

0
joy
Joy
0
cong_
Cong.
0
loved
Loved
0
surprised
Surprised
0
unliked
Unliked
0
mad
Mad
Konak Belediye Meclisi’nden doğalgaz için oybirliği

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Amasya Güncel Haberim ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Follow Us